یبوست و راههای درمان آن

یبوست و شرح راههای درمان آن

حل قطعی مشکل یبوست

خواننده ی گرامی! اگر شما از مشکلِ یبوست در زندگیِ خود رنج می برید و بدنبالِ راهی برای رفعِ بی دردسر آن هستید، راهِ درستی را تا اینجا آمده اید. من با تجربیاتِ چندساله ام در عرصه پزشکی، راهی کم دردسر و بی هزینه را در این یادداشت خدمتتان معرفی می کنم و شما با اجرای بی کم و کاستِ آن خواهید دید که به چه راحتیی ار مصائبِ این مشکلِ دردناک و خطرناک رهایی خواهید یافت.

راهِ درمان:

1: آب درمانی و مصرف روزانه ی شیر: مهمترین و راحتترین روش می باشد. شما می بایست تا می توانید آب بنوشید.

پرسش: چرا اب درمانی؟

 پاسخ: چون مشکلِ یبوستِ خفیف یا مزمنِ شما در واقع بدلیلِ کمبودِ آب در بدنِ شما جهتِ متابولیسم سیستم بدنتان است. اگر شما هم اکنون مشکل یبوست دارید؛ می توانم شرط ببندم که روزانه 2 تا سه لیوان آب بیشتر مصرف نمی کنید.  بزبانِ ساده،  وقتی آب در بدنِ شما کم باشد، مقدار ابِ لازم جهتِ فعالیت های اصلیِ بدن توسطِ روده ها و از غذای هضم شده در روده جذب می شود. در نتیجه مدفوعِ شما حالتِ سفت و سیمانی پیدا می کند و در نهایت، هنگامِ دفع، روده ها یا زخم شده و خونریزی می کنند یا به بیرونِ بدن کشیده می شوند. اما هنگامی که آبِ کافی در بدن وجود داشته باشد، مقدار اضافیِ آن اول از راهِ مثانه و سپس از راه روده ها دفع خواهد شد. و نتیجه ی این حرف اینست که آبِ بیشتری در مدفوعِ خود خواهید داشت و در نتیجه مدفوعِ شما در هنگام دفع، نرم خواهد بود و آسیبی به راست-روده نخواهد زد. تاکید می کنم که آب درمانی مهمترین روش درمان یبوست است و ازین پس و تا پایانِ عمرتان هیچگاه نباید آنرا ترک کنید.

 در زیر، چگونگیِ آب درمانی در طیِ یکروز و کارهایی که باید در طیِ روز انجام دهید را می آورم: 

1:1 بطور کلی شما باید روزانه دستِ کم 5 لیوان آب تازه بنوشید.

1:2 صبحها بلافاصله پس از بیداری (پیش از خوردنِ صبحانه و بشکل ناشتا) نوشیدنِ یک لیوانِ شیر ضروریست. برای خوردن صبحانه هم بهتر است پس از خوردن شیر، 10 دقیقه صبر کنید و سپس صبحانه صرف کنید. این زمان دهی در واقع باعث می شود زمان کافی به شیر داده شود تا از معده گذشته و وارد روده شود تا بتواند مدفوع را نرم کند.

1:3 پس از خوردنِ غذاهای یبس کننده، حتما نوشیدنِ یک لیوان شیر، پس از غذا ضروریست.

1:4 در مواقعی از روز، وقتی احساس می کنید شکمتان خالیست؛ معده تان را با نوشیدنِ دو تا سه لیوان آبِ تازه پر کنید.

1:5 پیش از خواب، حتماً یک تا دو لیوان شیر بنوشید. (شیر باید بصورت خالی و بدون هیچ افزودنیی میل شود. بعضیها ترجیح می دهند شیر را شیرین کنند یا با نان بخورند که در اینصورت تاثیر زیادی نمی کند.)

1:6 باز هم تاکید می کنم که آب درمانی و نوشیدنِ شیر(در اول صبح و آخر شب) مهمترین روش درمان یبوست است و ازین پس و تا پایانِ عمرتان هیچگاه نباید آنرا ترک کنید.

2: نوشیدنِ روزانه دو لیوان شیر. شیر را شبها و صبحها، پیش و پس از خواب بنوشید.

 2:1 اگر  یبوستِ شدیدی دارید، پس از هر وعده غذایی که می خورید، بلافاصله یک لیوان شیر بخورید. (علاوه بر این نوشیدنِ روزانه دو لیوان شیر در اخر شب و اول صبح که پیشتر گفتم هم ضروری است.)

3: خوردنِ سبزی و میوه در حدِ نرمال باعثِ متخلخل شدنِ مدفوعِ  شما خواهد شد. سعی کنید دستِ کم سه بار در هفته را سبزی مصرف کنید. با غذا یا بصورت لقمه با نان. همچنین عادت کنید که پس از هر سه وعده غذا(صبخانه، ناهار، شام)، یکی دوتا میوه بخورید. (از میان میوه ها بهترین تاثیر را کیوی دارد. زردآلو، هلو و آلو هم برای تابستانها خوبند)

 

4: قرص های مسهل و اسهال کننده را اصلاً مصرف نکنید. بدانید که مصرفِ زیادِ این قرصها الکترولیت های درون روده ی شما را از کار می اندازد و اگر خدای ناکرده چنین شود دیگر کاری نمی شود کرد و زندگیتان بصورتِ جدی به خطر خواهد افتاد. البته از میانِ مسهل ها، فقط پودر موسیلیوم را می توانم پیشنهاد کنم که آنهم باید با مشورت و توصیه ی پزشکتان باشد.

 

5: پیاده روی و نرمشهای سبک باعثِ کارکردِ بهتر روده های شما خواهد شد. روزانه چند دقیقه نرمش کنید!

5:1 پس از نرمش هم حتما چند لیوان اب بخورید تا ابِ مصرف شده در ورزش که بشکل عرق و.. از بدنتان خارج شده، دوباره جایگزین شود. وگرنه همین نرمش هم ممکنست باعثِ یبوستِ دوباره شما شود.

 

6: هل و هوله و موادِ بی مصرف مانند چیپس و.. نخورید. توجه کنید که مواد فلفل دار باعث یبوست خواهند شد. همچنین از خرد کردن و بلعیدنِ چیزهایی مثل دانه های انار خودداری کنید.

 

7: پس از خوردنِ چیزهایی که یبوست می آورند، مانندِ ماکارونی، انار و دانه ی انار، مواد فلفل دار و تند، استعمال تریاک یا مشروبات الکلی، کشک، دوغ، دمپختی، کاکائو و قهوه (بمقدار زیاد) و.. حتما سبزی، شیر و آب فراوان مصرف کنید. توجه کنید که شما می توانید همه چیز بخورید اما باید حواستان باشد، چه چیز یبوست آور است. و پس از خوردنِ آن، یک لیوان شیر بخورید. ضمناً قرصهای ویتانینه و مولتی ویتامین ها نیز شدیداً یبس کننده هستند.

8: از عطاری ربع کیلو "تخم کتان" بگیرید، در خانه بشویید تا خاکش شسته شود، در یک سینی چند ساعتی بگذارید تا خشک شود و سپس با هاونگ خرد کنید و در ظرفی بریزید. ظهرها پس از غذا یک قاشقِ مرباخوری از آنرا میل کنید و پس از آنهم یک لیوان آب بخورید تا از گلویتان شسته شود. تخم کتان، مدفوعتان را متخلخل تر می کند و بادهای درون روده ای را هم کمتر می کند و بی ضرر هم هست. اگر عطاری پرسید برای چه می خواهید، بگویید برای غذای پرنده است تا از کارتان هم سر در نیاورد.

9: خوراکِ شبها: خوردنِ فست فود و بخصوص غذاهای سرخ شده ی بیرون و غذاهای حاویِ سوسیس و کالباس و غذاهای پر نمک را کلاً فراموش کنید. سوسیس و کالباس حاوی نیترات است و روغنهای رستورانی و فست فودی هم اشباعیتشان مشکلدار است و سرطان ایجاد می کند. نمکِ زیاد هم سلولها را سرطانی می کند. روزی جوانی سی و چند ساله را دیدم که برای سرطان روده اش را بریده بودند و با همسرش آمده بود. می گفت که چون محلِ کارم از منزل دور بود، سالها مجبور به خوردنِ فست فود بودم.(در صورتیکه این مشکل هم راه دارد. آدمی می تواند غذای فردا را از شبِ قبل آماده کند و یا اگر دیر شده بود، یک نان و کمی سبزی با پنیر بردارد و برود سر کار.)

ممکنست به این ایده بخندید اما از نظرِ من، فست فود ایده و اختراعِ ذهنِ سرمایه داریست که فقط بدنبالِ سودِ بیشتر برای خود بوده و کاری به سلامتِ مشتری ندارد و فقط بدنبالِ پولِ مشتریست. نارواست که یک ایرانی ِ باخرد در این دامها بیفتد. باید به گذشته رجوع کرد و کارهای پدران را از نو در پیش گرفت. شبها خوردنِ غذاهای سبک را عادت کنید. بجای خوردنِ انواع و اقسام غذاهای ناسالم با نامهای دهن پرکن در رستورانها و آخر شبها، خود را به خوردنِ غذاهای سادهی اینچنینی که پایینتر می اورم عادت دهید:

 • خیار گوجه و پنیر با نان.
 • شوربای شیر.
 • روهَمی با نان: مخلوطی پخته شده از پیاز و سیب زمینی و بادمجان و بامیه و گوجه و کدو با کمی روغن و رب و نمک.
 • نان و پنیر و سبزی با گردو.
 • کوکو سبزی یا کوکو سیب زمینی.
 • نکته: این دستور برای بیشترِ شبهاست و نه هرشب. یعنی اگر غذایی از ظهر مانده بود، بخورید نوشِ جانتان! اگر شبی اختصاصی هم بود و مثلاً با همسر یا دوستان به بیرون رفته بودید هم هرچه خواستید بخورید! (دو سه ماه یکبار بی اشکال است.)

رعایتِ نکاتی در هنگام دفع:

1: شما باید هر روز یا بصورتِ یکروز در میان به دستشویی بروید. بسیاری افراد هم هستند که هر روز و یا روزی دوبار به دستشویی می روند که اصلا اشکالی ندارد و اتفاقاً خوب هم هست. فاصله ی زمانی دستشویی رفتن، با میزان غذایی که می خورید رابطه ی مستقیمی دارد. یعنی هرچه بیشتر غذا بخورید ، زودتر نیاز به دستشویی رفتن پیدا می کنید.

2: هنگام دفع، خیلی نباید زور بزنید. چون ممکن است باعثِ بیرون اوردنِ راست-روده شود. این مورد، بیشتر مواقعی پیش می اید که مدفوع سفت و خشک شده است و در روده نمی تواند حرکت کند (بعلت نخوردن شیر یا بموقع به دستشویی نرفتن). اگر چنین حالتی شد، به دستشویی نروید! باید چند لیوان شیر خالی را بشکل پشت سر هم بنوشید، یکی دوتا کیوی بخورید و چند ساعت یا یکروز صبر کنید و سپس هنگامیکه دوباره حالت دفع پیدا کردید به دستشویی بروید.

3: اگر کمی از مدفوعتان بیرون آمد و دیدید که دیگر احساسِ دفع ندارید ، همانقدر که دفع کرده اید و خیلی خشک است هم خوبست. در ساعتهای بعدی، راه را برای یک دفعِ ساده تر هموار می کند. فقط سعی نکنید آنقدر بر روی دستشویی بمانید و آنقدر زور بزنید تا همه ی مدفوع ها را یکباره بیرون بدهید. هرقدر مدفوع بیرون دادید و دیگر حسِ دفع نداشتید، همانقدر برای آندفعه کافیست.

4: اگر در مدفوعِ خود خون دیدید، هرچه سریعتر به یک پزشکِ متخصصِ گوارش مراجعه کنید. او ممکن است برایتان اندوسکوپی یا کولونوسکوپی تجویز کند. توصیه می کنم هیچگاه از زیر کولونوسکوپی شانه خالی نکنید. چون در این روش، پزشک می تواند سانت به سانتِ روده ی شما را با دوربین ببیند و اگر ریزترین مشکلی باشد، آنرا تتشخیص دهد. از این گذشته، پزشک محرم بیمار است و اگر بیماری شرم و خجالتِ بیهوده ببرد ممکن است برایش گران تمام شود. بدانید که دکتر و پرستاری که کولونوسکوپی می کنند اینکار را صدها یا هزاران بار انجام داده اند و برایشان مسدله ای غادی و کاری است. قبل از آزمایش هم چند بیحس کننده به شما تزریق می شود تا چیزی را حس نکنید. آندوسکوپی و کولونوسکوپی مخصوصاً برای بالای سن 50 ضروریست و دیدنِ خون در مدفوع بالای سن پنجاه باید جدی گرفته شود. اما برای جوانان معمولا مشکل حاد نیست و نیازی به کولونوسکوپی یا اندوسکوپی نیست.

5: پس از دفع، اگر احساسِ سوزش در مخرج کردید، یک دستمال کاغذی را اغشته به "پوویدوم آیوداین" یا همان دوا-سرخ کنید و به آرامی به روی مخرج بمالید.

6: زیاد روی دستشویی نمانید. سعی کنید، بیشتر از پنج دقیقه نشود. اگر حالت دفع داشتید ولی مدفوع خشک بود، توصیه زیر را دنبال کنید:

{ از دستشویی بیرون بیایید! باید چند لیوان شیر خالی را بشکل پشت سر هم بنوشید، یکی دوتا کیوی بخورید و چند ساعت یا یکروز صبر کنید و سپس هنگامیکه دوباره حالت دفع پیدا کردید به دستشویی بروید. یا اینکه مراحل زیر را دنبال کنید: }

اگر دستشویی رفتنِ شما از سه روز گذشت، وارد مرحله ی خطرناکی شده اید. در چنین مواقعی باید چند کار را انجام دهید:

 0. پس از هر وعده غذایی که می خورید، بلافاصله یک لیوان شیر بخورید. (پس از خوردنِ شیر تا نیم ساعت مایعات نخورید)

1. دستِ کم روزی دو سه تا کیوی و یکی دوقاشق تخم کتان بخورید. 2. شربت "لاکسی ژل" از داروخانه بگیرید و هر هشت ساعت یک قاشق غذا خوری بخورید. 3. روزی سه چهار بار در حمام، یک تشت را از آب گرم پر کنید و برای یک ربع ساعت به آرامی در داخل تشت بنشینید. 4. "قرص بیزاکودیل شیافی" را هر 8 ساعت یکبار از راه مخرج به داخل روده بفرستید. 5. بهیچ وجه "قرص اسهال خوردنی" یا "روغن کرچک" را در چنین مواقعی مصرف نکنید چون مدفوع را در بالای روده تان شل می کند و احساس دلپیچه و درد شدیدی خواهید کرد و ار آنجا که مدفوع در انتهای روده شما خشک است، راه خروج ندارد و بسیار بسیار اذیت خواهید شد. 6. پیاده روی کنید. 7. اگر اجابت مزاج از پنج روز کذشت و بدستشویی نرفتید، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. او احتمالا شما را به یک جراح معرفی خواهد کرد و جراح تصمیمات بعدی را برای شما خواهد گرفت که از تنقیه تا عمل جراحی است. پس کار عاقلانه را بکنید و همیشه حواستان باشد که اجابت مزاج از دو روز نباید طولانی تر شود.

7: هر وقت دستشویی داشتید و هرجا که بودید باید بلافاصله به دستشویی بروید. نباید مدفوع را بیش از حد در روده نگه دارید، چون خشک خواهد شد.

8: (یک توصیه به افرادِ معتاد! اگر معتاد نیستید این بند را نیاز نیست بخوانید): باید کاری کنید و رژیم غذاییتان را جوری تنظیم کنید که زیاد مدفوعتان سفت نباشد. می خواهم بگویم که اگر سالها و سالها سفت بودنِ مدفوع ادامه یابد برای روده ی بزرگتان مشکلاتِ جدی و برگشت ناپذیر پیش خواهد آمد. این مشکل بخصوص برای افرادی که اعتیاد دارند ممکنست پیش آید که بدلیل ِ سالها اعتیاد داشتن، سالها نیز یبوست دارند و پیشِ خود فکر می کنند مشکلی پیش نمی آید. قصدِ من از نوشتنِ این بند، ترساندنِ خواننده نیست بلکه توصیه ی برادرانه و دوستانه ای است که از ایجادِ معضلات برای شما جلو خواهد گرفت. اگر اعتیاد دارید ترک کنید تا شادابتر و بهتر و طولانی تر زندگی کنید و سایه تان بالای سر خانواده تان باشد.

اما راهکار برای این دسته: شما بهتر است علاوه بر رعایتِ نکاتِ بالا، پس از هر وعذه غذایی که می خورید نیز بلافاصله یک لیوان شیر بخورید، مشکلتان رفع خواهد شد. یعنی اگر سه وعده غذا در روز می خورید(صبحانه نهار شام) سه لیوان شیر بخورید. و اگر باز هم مدفوعتان نرم نبود، پس از هر وعده غذا، بجای یک لیوان، دو لیوان یا بیشتر شیر بخورید.

این راهکار برای افرادِ مسن نیز موفقیت امیز خواهد بود و وعده ی غذاییِ ایشان هم با یک لیوان شیر، کاملتر و مقوی تر خواهد شد.

بگفتِ سعدی رحمت الله علیه که رحمتِ خدا بر او و همه ی نیکانِ عالم باد:

کلمه ای چند در بابِ اختصار در این کتاب درج کردیم و برخی از عمرِ گرانمایه بر او خرج. موجبِ تصنیف این بود و بالله توفیق!

غرض نقشیست کز ما باز ماند/ که هستی را نمی بینم بقایی

مگر صاحبدلی روزی برحمت/کند در کار درویشان دعایی

فقط اگر این راهکار را مفید دیدید، یک دعای خیر در حقِ رفتگانِ ما بکنید.


آخرین تغییراتِ اعمال شده در این نوشته:27/12/1391

آخرین تغییراتِ اعمال شده در این نوشته:8/3/1393

آخرین ویرایش: 11/4/1393

آخرین ویرایش: 25/7/1393

شما می توانید در صورتِ مفید بودنِ این نوشته آنرا در وبسایتتان کپی-پیست کنید.

 این نوشته کپی رایت ندارد. / ضمناً هر چند وقت یکبار این نوشته به روز می شود

 

موفق و سلامت باشید

 


برچسب‌ها: یبوست
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۰ساعت 15:11  توسط یک دکتر کوچک ایرانزمین  | 

یبوست و راههای قطعی درمان

خواننده ی گرامی! اگر شما از مشکلِ یبوست در زندگیِ خود رنج می برید و بدنبالِ راهی برای رفعِ بی دردسر آن هستید، راهِ درستی را تا اینجا آمده اید. من با تجربیاتِ چندساله ام در عرصه پزشکی، راهی کم دردسر و بی هزینه را در این یادداشت خدمتتان معرفی می کنم و شما با اجرای بی کم و کاستِ آن خواهید دید که به چه راحتیی ار مصائبِ این مشکلِ دردناک و خطرناک رهایی خواهید یافت.

راهِ درمان:

1: آب درمانی و مصرف روزانه ی شیر: مهمترین و راحتترین روش می باشد. شما می بایست تا می توانید آب بنوشید.

پرسش: چرا اب درمانی؟

 پاسخ: چون مشکلِ یبوستِ خفیف یا مزمنِ شما در واقع بدلیلِ کمبودِ آب در بدنِ شما جهتِ متابولیسم سیستم بدنتان است. اگر شما هم اکنون مشکل یبوست دارید؛ می توانم شرط ببندم که روزانه 2 تا سه لیوان آب بیشتر مصرف نمی کنید.  بزبانِ ساده،  وقتی آب در بدنِ شما کم باشد، مقدار ابِ لازم جهتِ فعالیت های اصلیِ بدن توسطِ روده ها و از غذای هضم شده در روده جذب می شود. در نتیجه مدفوعِ شما حالتِ سفت و سیمانی پیدا می کند و در نهایت، هنگامِ دفع، روده ها یا زخم شده و خونریزی می کنند یا به بیرونِ بدن کشیده می شوند. اما هنگامی که آبِ کافی در بدن وجود داشته باشد، مقدار اضافیِ آن اول از راهِ مثانه و سپس از راه روده ها دفع خواهد شد. و نتیجه ی این حرف اینست که آبِ بیشتری در مدفوعِ خود خواهید داشت و در نتیجه مدفوعِ شما در هنگام دفع، نرم خواهد بود و آسیبی به راست-روده نخواهد زد. تاکید می کنم که آب درمانی مهمترین روش درمان یبوست است و ازین پس و تا پایانِ عمرتان هیچگاه نباید آنرا ترک کنید.

 در زیر، چگونگیِ آب درمانی در طیِ یکروز و کارهایی که باید در طیِ روز انجام دهید را می آورم: 

1:1 بطور کلی شما باید روزانه دستِ کم 5 لیوان آب تازه بنوشید.

1:2 صبحها بلافاصله پس از بیداری (پیش از خوردنِ صبحانه و بشکل ناشتا) نوشیدنِ یک لیوانِ شیر ضروریست. برای خوردن صبحانه هم بهتر است پس از خوردن شیر، 10 دقیقه صبر کنید و سپس صبحانه صرف کنید. این زمان دهی در واقع باعث می شود زمان کافی به شیر داده شود تا از معده گذشته و وارد روده شود تا بتواند مدفوع را نرم کند.

1:3 پس از خوردنِ غذاهای یبس کننده، حتما نوشیدنِ یک لیوان شیر، پس از غذا ضروریست.

1:4 در مواقعی از روز، وقتی احساس می کنید شکمتان خالیست؛ معده تان را با نوشیدنِ دو تا سه لیوان آبِ تازه پر کنید.

1:5 پیش از خواب، حتماً یک تا دو لیوان شیر بنوشید. (شیر باید بصورت خالی و بدون هیچ افزودنیی میل شود. بعضیها ترجیح می دهند شیر را شیرین کنند یا با نان بخورند که در اینصورت تاثیر زیادی نمی کند.)

1:6 باز هم تاکید می کنم که آب درمانی و نوشیدنِ شیر(در اول صبح و آخر شب) مهمترین روش درمان یبوست است و ازین پس و تا پایانِ عمرتان هیچگاه نباید آنرا ترک کنید.

2: نوشیدنِ روزانه دو لیوان شیر. شیر را شبها و صبحها، پیش و پس از خواب بنوشید.

 2:1 اگر  یبوستِ شدیدی دارید، پس از هر وعده غذایی که می خورید، بلافاصله یک لیوان شیر بخورید. (علاوه بر این نوشیدنِ روزانه دو لیوان شیر در اخر شب و اول صبح که پیشتر گفتم هم ضروری است.)

3: خوردنِ سبزی و میوه در حدِ نرمال باعثِ متخلخل شدنِ مدفوعِ  شما خواهد شد. سعی کنید دستِ کم سه بار در هفته را سبزی مصرف کنید. با غذا یا بصورت لقمه با نان. همچنین عادت کنید که پس از هر سه وعده غذا(صبخانه، ناهار، شام)، یکی دوتا میوه بخورید. (از میان میوه ها بهترین تاثیر را کیوی دارد. زردآلو، هلو و آلو هم برای تابستانها خوبند)

 

4: قرص های مسهل و اسهال کننده را اصلاً مصرف نکنید. بدانید که مصرفِ زیادِ این قرصها الکترولیت های درون روده ی شما را از کار می اندازد و اگر خدای ناکرده چنین شود دیگر کاری نمی شود کرد و زندگیتان بصورتِ جدی به خطر خواهد افتاد. البته از میانِ مسهل ها، فقط پودر موسیلیوم را می توانم پیشنهاد کنم که آنهم باید با مشورت و توصیه ی پزشکتان باشد.

 

5: پیاده روی و نرمشهای سبک باعثِ کارکردِ بهتر روده های شما خواهد شد. روزانه چند دقیقه نرمش کنید!

5:1 پس از نرمش هم حتما چند لیوان اب بخورید تا ابِ مصرف شده در ورزش که بشکل عرق و.. از بدنتان خارج شده، دوباره جایگزین شود. وگرنه همین نرمش هم ممکنست باعثِ یبوستِ دوباره شما شود.

 

6: هل و هوله و موادِ بی مصرف مانند چیپس و.. نخورید. توجه کنید که مواد فلفل دار باعث یبوست خواهند شد. همچنین از خرد کردن و بلعیدنِ چیزهایی مثل دانه های انار خودداری کنید.

 

7: پس از خوردنِ چیزهایی که یبوست می آورند، مانندِ ماکارونی، انار و دانه ی انار، مواد فلفل دار و تند، استعمال تریاک یا مشروبات الکلی، کشک، دوغ، دمپختی، کاکائو و قهوه (بمقدار زیاد) و.. حتما سبزی، شیر و آب فراوان مصرف کنید. توجه کنید که شما می توانید همه چیز بخورید اما باید حواستان باشد، چه چیز یبوست آور است. و پس از خوردنِ آن، یک لیوان شیر بخورید. ضمناً قرصهای ویتانینه و مولتی ویتامین ها نیز شدیداً یبس کننده هستند.

8: از عطاری ربع کیلو "تخم کتان" بگیرید، در خانه بشویید تا خاکش شسته شود، در یک سینی چند ساعتی بگذارید تا خشک شود و سپس با هاونگ خرد کنید و در ظرفی بریزید. ظهرها پس از غذا یک قاشقِ مرباخوری از آنرا میل کنید و پس از آنهم یک لیوان آب بخورید تا از گلویتان شسته شود. تخم کتان، مدفوعتان را متخلخل تر می کند و بادهای درون روده ای را هم کمتر می کند و بی ضرر هم هست. اگر عطاری پرسید برای چه می خواهید، بگویید برای غذای پرنده است تا از کارتان هم سر در نیاورد.

9: خوراکِ شبها: خوردنِ فست فود و بخصوص غذاهای سرخ شده ی بیرون و غذاهای حاویِ سوسیس و کالباس و غذاهای پر نمک را کلاً فراموش کنید. سوسیس و کالباس حاوی نیترات است و روغنهای رستورانی و فست فودی هم اشباعیتشان مشکلدار است و سرطان ایجاد می کند. نمکِ زیاد هم سلولها را سرطانی می کند. روزی جوانی سی و چند ساله را دیدم که برای سرطان روده اش را بریده بودند و با همسرش آمده بود. می گفت که چون محلِ کارم از منزل دور بود، سالها مجبور به خوردنِ فست فود بودم.(در صورتیکه این مشکل هم راه دارد. آدمی می تواند غذای فردا را از شبِ قبل آماده کند و یا اگر دیر شده بود، یک نان و کمی سبزی با پنیر بردارد و برود سر کار.)

ممکنست به این ایده بخندید اما از نظرِ من، فست فود ایده و اختراعِ ذهنِ سرمایه داریست که فقط بدنبالِ سودِ بیشتر برای خود بوده و کاری به سلامتِ مشتری ندارد و فقط بدنبالِ پولِ مشتریست. نارواست که یک ایرانی ِ باخرد در این دامها بیفتد. باید به گذشته رجوع کرد و کارهای پدران را از نو در پیش گرفت. شبها خوردنِ غذاهای سبک را عادت کنید. بجای خوردنِ انواع و اقسام غذاهای ناسالم با نامهای دهن پرکن در رستورانها و آخر شبها، خود را به خوردنِ غذاهای سادهی اینچنینی که پایینتر می اورم عادت دهید:

 • خیار گوجه و پنیر با نان.
 • شوربای شیر.
 • روهَمی با نان: مخلوطی پخته شده از پیاز و سیب زمینی و بادمجان و بامیه و گوجه و کدو با کمی روغن و رب و نمک.
 • نان و پنیر و سبزی با گردو.
 • کوکو سبزی یا کوکو سیب زمینی.
 • نکته: این دستور برای بیشترِ شبهاست و نه هرشب. یعنی اگر غذایی از ظهر مانده بود، بخورید نوشِ جانتان! اگر شبی اختصاصی هم بود و مثلاً با همسر یا دوستان به بیرون رفته بودید هم هرچه خواستید بخورید! (دو سه ماه یکبار بی اشکال است.)

رعایتِ نکاتی در هنگام دفع:

1: شما باید هر روز یا بصورتِ یکروز در میان به دستشویی بروید. بسیاری افراد هم هستند که هر روز و یا روزی دوبار به دستشویی می روند که اصلا اشکالی ندارد و اتفاقاً خوب هم هست. فاصله ی زمانی دستشویی رفتن، با میزان غذایی که می خورید رابطه ی مستقیمی دارد. یعنی هرچه بیشتر غذا بخورید ، زودتر نیاز به دستشویی رفتن پیدا می کنید.

2: هنگام دفع، خیلی نباید زور بزنید. چون ممکن است باعثِ بیرون اوردنِ راست-روده شود. این مورد، بیشتر مواقعی پیش می اید که مدفوع سفت و خشک شده است و در روده نمی تواند حرکت کند (بعلت نخوردن شیر یا بموقع به دستشویی نرفتن). اگر چنین حالتی شد، به دستشویی نروید! باید چند لیوان شیر خالی را بشکل پشت سر هم بنوشید، یکی دوتا کیوی بخورید و چند ساعت یا یکروز صبر کنید و سپس هنگامیکه دوباره حالت دفع پیدا کردید به دستشویی بروید.

3: اگر کمی از مدفوعتان بیرون آمد و دیدید که دیگر احساسِ دفع ندارید ، همانقدر که دفع کرده اید و خیلی خشک است هم خوبست. در ساعتهای بعدی، راه را برای یک دفعِ ساده تر هموار می کند. فقط سعی نکنید آنقدر بر روی دستشویی بمانید و آنقدر زور بزنید تا همه ی مدفوع ها را یکباره بیرون بدهید. هرقدر مدفوع بیرون دادید و دیگر حسِ دفع نداشتید، همانقدر برای آندفعه کافیست.

4: اگر در مدفوعِ خود خون دیدید، هرچه سریعتر به یک پزشکِ متخصصِ گوارش مراجعه کنید. او ممکن است برایتان اندوسکوپی یا کولونوسکوپی تجویز کند. توصیه می کنم هیچگاه از زیر کولونوسکوپی شانه خالی نکنید. چون در این روش، پزشک می تواند سانت به سانتِ روده ی شما را با دوربین ببیند و اگر ریزترین مشکلی باشد، آنرا تتشخیص دهد. از این گذشته، پزشک محرم بیمار است و اگر بیماری شرم و خجالتِ بیهوده ببرد ممکن است برایش گران تمام شود. بدانید که دکتر و پرستاری که کولونوسکوپی می کنند اینکار را صدها یا هزاران بار انجام داده اند و برایشان مسدله ای غادی و کاری است. قبل از آزمایش هم چند بیحس کننده به شما تزریق می شود تا چیزی را حس نکنید. آندوسکوپی و کولونوسکوپی مخصوصاً برای بالای سن 50 ضروریست و دیدنِ خون در مدفوع بالای سن پنجاه باید جدی گرفته شود. اما برای جوانان معمولا مشکل حاد نیست و نیازی به اندوسکوپی نیست.

5: پس از دفع، اگر احساسِ سوزش در مخرج کردید، یک دستمال کاغذی را اغشته به "پوویدوم آیوداین" یا همان دوا-سرخ کنید و به آرامی به روی مخرج بمالید.

6: زیاد روی دستشویی نمانید. سعی کنید، بیشتر از پنج دقیقه نشود. اگر حالت دفع داشتید ولی مدفوع خشک بود، توصیه زیر را دنبال کنید:

{ از دستشویی بیرون بیایید! باید چند لیوان شیر خالی را بشکل پشت سر هم بنوشید، یکی دوتا کیوی بخورید و چند ساعت یا یکروز صبر کنید و سپس هنگامیکه دوباره حالت دفع پیدا کردید به دستشویی بروید. یا اینکه مراحل زیر را دنبال کنید: }

اگر دستشویی رفتنِ شما از سه روز گذشت، وارد مرحله ی خطرناکی شده اید. در چنین مواقعی باید چند کار را انجام دهید:

 0. پس از هر وعده غذایی که می خورید، بلافاصله یک لیوان شیر بخورید.

1. دستِ کم روزی دو سه تا کیوی و یکی دوقاشق تخم کتان بخورید. 2. شربت "لاکسی ژل" از داروخانه بگیرید و هر هشت ساعت یک قاشق غذا خوری بخورید. 3. روزی سه چهار بار در حمام، یک تشت را از آب گرم پر کنید و برای یک ربع ساعت به آرامی در داخل تشت بنشینید. 4. "قرص بیزاکودیل شیافی" را هر 8 ساعت یکبار از راه مخرج به داخل روده بفرستید. 5. بهیچ وجه "قرص اسهال خوردنی" یا "روغن کرچک" را در چنین مواقعی مصرف نکنید چون مدفوع را در بالای روده تان شل می کند و احساس دلپیچه و درد شدیدی خواهید کرد و ار آنجا که مدفوع در انتهای روده شما خشک است، راه خروج ندارد و بسیار بسیار اذیت خواهید شد. 6. پیاده روی کنید. 7. اگر اجابت مزاج از پنج روز کذشت و بدستشویی نرفتید، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. او احتمالا شما را به یک جراح معرفی خواهد کرد و جراح تصمیمات بعدی را برای شما خواهد گرفت که از تنقیه تا عمل جراحی است. پس کار عاقلانه را بکنید و همیشه حواستان باشد که اجابت مزاج از دو روز نباید طولانی تر شود.

7: هر وقت دستشویی داشتید و هرجا که بودید باید بلافاصله به دستشویی بروید. نباید مدفوع را بیش از حد در روده نگه دارید، چون خشک خواهد شد.

8: (یک توصیه به افرادِ معتاد! اگر معتاد نیستید این بند را نیاز نیست بخوانید): باید کاری کنید و رژیم غذاییتان را جوری تنظیم کنید که زیاد مدفوعتان سفت نباشد. می خواهم بگویم که اگر سالها و سالها سفت بودنِ مدفوع ادامه یابد برای روده ی بزرگتان مشکلاتِ جدی و برگشت ناپذیر پیش خواهد آمد. این مشکل بخصوص برای افرادی که اعتیاد دارند ممکنست پیش آید که بدلیل ِ سالها اعتیاد داشتن، سالها نیز یبوست دارند و پیشِ خود فکر می کنند مشکلی پیش نمی آید. قصدِ من از نوشتنِ این بند، ترساندنِ خواننده نیست بلکه توصیه ی برادرانه و دوستانه ای است که از ایجادِ معضلات برای شما جلو خواهد گرفت. اگر اعتیاد دارید ترک کنید تا شادابتر و بهتر و طولانی تر زندگی کنید و سایه تان بالای سر خانواده تان باشد.

اما راهکار برای این دسته: شما بهتر است علاوه بر رعایتِ نکاتِ بالا، پس از هر وعذه غذایی که می خورید نیز بلافاصله یک لیوان شیر بخورید، مشکلتان رفع خواهد شد. یعنی اگر سه وعده غذا در روز می خورید(صبحانه نهار شام) سه لیوان شیر بخورید. و اگر باز هم مدفوعتان نرم نبود، پس از هر وعده غذا، بجای یک لیوان، دو لیوان یا بیشتر شیر بخورید.

این راهکار برای افرادِ مسن نیز موفقیت امیز خواهد بود و وعده ی غذاییِ ایشان هم با یک لیوان شیر، کاملتر و مقوی تر خواهد شد.

 

بگفتِ سعدی رحمت الله علیه که رحمتِ خدا بر او و همه ی نیکانِ عالم باد:

کلمه ای چند در بابِ اختصار در این کتاب درج کردیم و برخی از عمرِ گرانمایه بر او خرج. موجبِ تصنیف این بود و بالله توفیق!

غرض نقشیست کز ما باز ماند/ که هستی را نمی بینم بقایی

مگر صاحبدلی روزی برحمت/کند در کار درویشان دعایی

 

فقط اگر این راهکار را مفید دیدید، یک دعای خیر در حقِ رفتگانِ ما بکنید.


آخرین تغییراتِ اعمال شده در این نوشته:27/12/1391

آخرین تغییراتِ اعمال شده در این نوشته:8/3/1393

آخرین ویرایش: 11/4/1393

آخرین ویرایش: 25/7/1393

شما می توانید در صورتِ مفید بودنِ این نوشته آنرا در وبسایتتان کپی-پیست کنید.

 این نوشته کپی رایت ندارد. / ضمناً هر چند وقت یکبار این نوشته به روز می شود

 

موفق و سلامت باشید

 

+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم مهر ۱۳۸۹ساعت 16:5  توسط یک دکتر کوچک ایرانزمین  |